Wybór smoczka dla malucha

Dopóki się nie ma dziecka, można myśleć, że jego wychowanie wcale takie trudne nie jest i można sobie ze wszystkim poradzić. Jednak, kiedy maluch się już pojawia, to pierwsze miesiące dają rodzicom do zrozumienia, że nie zawsze jest tak różowo jak mogło się wydawać. Każde dziecko jest inne, ale wszystkie mają potrzebę ssania. Niektóre większą, a inne mniejszą, dlatego też nie wszystkie dzieci potrzebują mieć smoczek.

Z czego są wykonane smoczki niemowlęce?

jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersiąWiększość rodziców już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka, czyli jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie, kupuj smoczek. Traktują go jak stały element wyposażenia, ponieważ jest niezastąpiony w wielu sytuacjach. Jednakże trzeba pamiętać, że smoczka nie można nadużywać, ponieważ zbyt częste i długie podawanie go maluchowi powoduje, że może się u niego pojawić poważna wada zgryzu. Ten produkt najlepiej jest stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, aby uspokoić malucha, ponieważ odruch ssania działa w naturalny sposób uspokajająco. Jeżeli nie wiemy jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersią wybrać, to najlepiej zasięgnąć porady pediatry lub zdać się na pomoc doświadczonych mam. Wiele z nich ma taki dylemat, ponieważ obawiają się, że maluch może odrzucić pierś, kiedy przyzwyczai się do smoczka. Jak wiadomo, on nigdy nie będzie identyczny jak pierś mamy, może jedynie ją naśladować. Większość modeli, które znajdziemy na rynku są wykonane z silikonu lub naturalnego kauczuku. Te pierwsze są najczęściej wybierane, bo są dostępne na rynku od wielu lat. Natomiast kauczukowe smoczki są nowością, która jest idealnym rozwiązaniem dla maluchów uczulonych na silikon. Co do rodzaju smoczków, to znajdziemy smoczki symetryczne, które od góry i od dołu są spłaszczone, przez co nie robi różnicy jak się go dziecku wsadzi do buzi. Modele z okrągłą końcówką, są najlepsze dla mam karmiących piersią, ponieważ jej kształt przypomina sutek mamy, przez co dzieci nie czują wielkiej różnicy pomiędzy smoczkiem, a piersią. 

To, czy damy dziecku smoczek, zależy tylko od nas samych, ponieważ można dziecko wychowywać bez niego. Jest to kwestia przyzwyczajenia, ponieważ najprościej jest dać dziecku smoczek, kiedy płacze, bo samo się uspokoi. Jednakże nie o to chodzi w wychowywaniu dziecka. Najlepiej jest go podawać dziecku w kryzysowych sytuacjach i trzeba się liczyć z tym, że im dłużej niemowlak będzie korzystał ze smoczka, tym ciężej będzie się mu z nim rozstać. Jeżeli chodzi o długość użytkowania, to zaleca się jego wymianę co 3 miesiące.