Sieć elektryczna i jej najważniejsze parametry

Zakłady przemysłowe ze względu na ilość zachodzących w nich procesów muszą być wyposażone w odpowiednie rozwiązania umożliwiające zbieranie danych oraz ich późniejszą obróbkę. W zależności od specyfiki obiektu niektóre urządzenia wykorzystywane w tym celu mogą być zróżnicowane. Wiele tak naprawdę zależy od wielkości fabryki oraz sprzętu, który jest w niej zlokalizowany. Warto wspomnieć, że tam gdzie jest to obecnie możliwe stosuje się działania pozwalające zoptymalizować zachodzące procesy.

Jakie parametry jest w stanie zmierzyć analizator?

analizatory parametrów sieciDzięki temu zmniejszane jest zapotrzebowanie na różnego rodzaju media takie jak chociażby prąd czy ciepło. To z kolei w bezpośredni sposób przekłada się na oszczędności. Jedną z najważniejszych instalacji w zakładzie jest z całą pewnością elektryka. Obecnie większość urządzeń i maszyn potrzebuje zasilania energią do swojego poprawnego funkcjonowania. Ważnym zagadnieniem związanym z energią jest jej jakość. Niektóre maszyny posiadają bowiem specyficzny charakter pracy, który może wpływać całościowo na sieć energetyczną. Przez to inne urządzenia do niej podłączone mogą działać niepoprawnie. Właśnie dlatego w większości zakładów przemysłowych powszechnie stosuje się analizatory parametrów sieci, które pozwalają zmierzyć najważniejsze wielkości fizyczne i ich wartości. Przykładem może być chociażby napięcie, natężenie prądu czy moc. Oprócz tego analizatory są w stanie dostarczyć informacji na temat zjawisk zachodzących w sieci. Można tutaj wspomnieć chociażby zapady, zaniki czy wahania napięcia zasilającego. Z perspektywy osób zarządzających obiektem niezwykle istotne są informacje na temat współczynnika zawartości harmonicznych w składowej stałej prądu czy napięcia. Oprócz tego niezwykle istotny jest również parametr znany jako współczynnik mocy. Wszystkie wyżej wspomniane są w stanie zmierzyć analizatory z podziałem na poszczególne fazy. W zależności od zakładu może być on bowiem wyposażony w instalacje elektryczną jedno lub trójfazową.

Ta druga jest stosowana w obiektach, gdzie działają maszyny o dużych mocach. Warto wspomnieć, że niektóre z dostępnych na rynku analizatorów są w stanie przesyłać dane w czasie rzeczywistym do jednostki centralnej. Dzięki temu praktycznie z dowolnego miejsca możliwy jest odczyt bardzo istotnych informacji mających wpływ na funkcjonowanie poszczególnych maszyn oraz linii technologicznych. Jak widać obecnie duże znaczenie mają wszelkie inwestycje w sprzęt umożliwiający kontrolowanie przebiegu najważniejszych procesów w przedsiębiorstwach produkcyjnych.