Rady na silną kolkę

Opieka nad dzieckiem nie jest prostym zadaniem, bo trzeba być czujnym i odpowiedzialnym rodzicem. Szczególnie nad małym dzieckiem, które nie potrafi się jeszcze komunikować i z każdego powodu płacze. Dla uważnego obserwatora, płacz dziecka niesie ze sobą wiele cennych informacji, jednak pod warunkiem, że nauczymy się go rozróżniać. Dziecko inaczej płacze, kiedy go coś boli, a inaczej, kiedy potrzebuje naszego towarzystwa. 

Jak pomóc niemowlakowi w kolce?

co na silną kolkę dla niemowlakaDla rodzica nie ma nic gorszego jak płacz dziecka, względem którego czuje się bezradny. Nie każdy ból można zlikwidować szybko i skutecznie, ponieważ może on mieć różne podłoże. Małe dzieci najczęściej płaczą gdy są głodne, przestraszone, samotne lub gdy coś je boli. Wiele niemowlaków doświadcza bóli kolkowych w okresie między czwartym, a szóstym tygodniem życia i jest to ciężki czas nie tylko dla maluszka, ale również dla rodzica. Kiedy dziecko dopada kolka, to najczęściej nagle zaczyna przeraźliwie płakać i ciężko jest je uspokoić. Także po ruchach jego ciała można rozpoznać te rodzaj bólu, ponieważ maluch ma twardy brzuszek w każdej pozycji i podkurcza nóżki. Jeżeli nie wiemy co na silną kolkę dla niemowlaka zastosować, to warto zapytać o poradę pediatrę lub skorzystać z informacji zamieszczonych w internecie przez inne matki. Kolka często pojawia się po karmieniu i może być przyczyną nałykania się przez dziecko dużej ilości powietrza w trakcie karmienia. Żeby temu zaradzić, trzeba po każdym karmieniu podnieść dziecko do odbicia, aby w naturalny sposób usunąć powietrze z układu pokarmowego. Kiedy maluszek płacze z powodu kolki, to można mu wykonać delikatny masaż brzuszka, który pomorze rozładować napięcie w obrębie tej części ciała lub położyć na nim ciepły okład rozluźniający mięśnie.  Na niektóre niemowlęta działa kołysanie i przytulanie albo monotonne dźwięki, które wytwarza suszarka lub odkurzacz. Może też pomóc bliskość i przytulanie, przez położenie malca na swoim brzuchu. Na każde dziecko może działać inny sposób, więc warto ich kilka spróbować i wybrać najlepszy.

Nie wszystkie dzieci doświadczają nieprzyjemnych kolek, choć lekarze ciągle nie wiedzą skąd się one biorą. Na pewno mają dużo wspólnego z pokarmem jaki przyjmuje dziecko i sposobem jedzenia. Jedne dzieci jedzą powoli, a inne łapczywie i szybko, więc połykają w trakcie karmienia dużo powietrza, które często powoduje pojawienie się kolki. Silne kolki u niemowlaków tak łatwo nie ustępują, dlatego też wielu rodzicom ciężko jest wyciszyć dziecko.