Ozonatory powietrza do domu – korzyści

Ozonizator to wytwornik ozonu służący głównie do minimalizacji nieprzyjemnych zapachów oraz dezynfekcji wody i powietrza. Jego działanie polega na tym, że cząsteczka ozonu składa się z cząsteczki tlenu i innego atomu tlenu. Atom może odłączyć się od głównej cząsteczki tlenu i jednocześnie przyłączyć się do innych cząsteczek, zmieniając ich skład chemiczny. I w ten właśnie sposób ozon usuwa zapachy, niszczy zanieczyszczenia, wirusy, bakterie.

Po co jest ozonator?

wydajne urządzenie do ozonowania powietrzaOzon zdecydowanie jest znacznie skuteczniejszy w dezynfekcji niż chlor, dlatego jest stosowany do dezynfekcji powietrza i wody. Ponadto uważa się, że ozon usuwa pleśń, pleśń, a nawet roztocza. Kiedy słyszymy pojęcie ozonu, można pomyśleć o warstwie ozonowej, która chroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym słońca. To ozon, który właśnie znajduje się w stratosferze. Ale jest też ozon w warstwie przyziemnej. Małe stężenie tego gazu nie jest niebezpieczne dla człowieka, ale mimo to radzi sobie z wirusami i bakteriami, dlatego współcześnie ludzie inwestują w wydajne urządzenie do ozonowania powietrza. Samo ozonowanie służy do sterylizacja lodówek, magazynów, uzdatniania wody i powietrza oraz eliminacji uporczywych nieprzyjemnych zapachów. Z grubsza rzecz biorąc, produkcja ozonu w urządzeniu opiera się na zasadzie burzy z piorunami. Urządzenie pochłania tlen z powietrza i daje mu silne wyładowanie elektryczne. To wyładowanie elektryczne umożliwia przemianę tlenu i tworzenie ozonu. Następnie gaz opuszcza urządzenie do powietrza lub wody. Gdy gaz reaguje, wiąże się z cząsteczkami zanieczyszczenia i niszczy ich strukturę. Ozonator składa się wiec z generatora wyładowań elektrycznych, wentylatora do pobierania powietrza i dostarczania mieszanki ozonowej do wody lub powietrza w pomieszczeniu, automatycznego system sterowania. Dla tych, którzy chcą nie tylko oczyścić powietrze, ale także je nawilżyć, oferuje się ozonizator wraz z nawilżaczem. W takich urządzeniach ozon uzdatnia wodę wlewaną do zbiornika nawilżacza, dzięki czemu para wychodzi z niego już oczyszczona. W zestawie niektórych modeli znajduje się również jonizator.

Czas pracy urządzenia jest ustawiony i w przypadku ozonatorów domowych z reguły nie przekracza 30 minut. Z gniazdka napięcie trafia do generatora wyładowań elektrycznych, wentylator włącza się i pobiera powietrze z pomieszczenia. Powstający w generatorze gaz jest odprowadzany do pomieszczenia lub pojemnika z wodą, a po wyznaczonym czasie urządzenie wyłącza się automatycznie.