Nowoczesne i trwałe pompy ciepła

Pod pojęciem pompy ciepła kryje się system grzewczy, wyróżniający się wykorzystywaniem energii pochodzącej ze środowiska naturalnego, która jest pobierana z gruntu, powietrza albo wody. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych, pompa ciepła nie wytwarza własnej energii i nie musi niczego spalać, aby zapewnić we wnętrzach odpowiednią temperaturę. Działanie polega na tym, że ciepłe powietrze z zewnątrz przenoszone jest do środka pomieszczenia przy pomocy odpowiednich procesów termodynamicznych. Jakie są najważniejsze zalety zastosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych?

Najważniejsze zalety pomp ciepła

pompy ciepła toruńLista ważnych korzyści wynikających ze stosowania pomp ciepła dla indywidualnych inwestorów jest spora. Po pierwsze stosowanie pomp ciepła, jaki urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła ciepła, jest dofinansowywane z funduszy unijnych. W porównaniu do kotłów gazowych, pompy ciepła obniżają emisję tlenku węgla średnio o dwadzieścia procent. Nie powodują również emisji szkodliwych spalin do wnętrza budynku. Oprócz tego w większości przypadków pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną oraz są traktowane jako przyszłościowe rozwiązanie grzewcze. Dodatkowo pompy ciepła mają bardzo wysoką klasę energetyczną, wyróżniającą je na tle innych urządzeń grzewczych czy urządzeń do podgrzewania wody użytkowej. Jeżeli chcemy zamówić profesjonalne pompy ciepła toruń jest odpowiednim miastem. Pompy ciepła wyróżniają się niższymi kosztami eksploatacji, niż ma to miejsce w przypadku kotła gazowego. Pozwalają na skuteczne schłodzenie pomieszczeń za względnie niski koszt, w wyniku pasywnego chłodzenia. Stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym albo ściennym zapewniają mieszkańcom bardzo wysoki komfort cieplny i dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości. Coraz większa liczba osób przekonuje się do tego rozwiązania i jednocześnie łatwiej jest sprzedać dom z niskimi kosztami utrzymania generowanymi przez pompy ciepła.

Do istotnych zalet stosowania pomp ciepła należy również zaliczyć niższy koszt inwestycji, w odróżnieniu od stosowania kotła i przygotowania kotłowni na paliwo stałe. W tym wypadku możemy uniknąć kosztów komina, przygotowania instalacji gazowej, kotłowni czy opału, co ma niezwykle istotne znaczenie. W przypadku dolnego źródła ciepła, pompy gruntowe wyróżniają się trwałością nawet powyżej pięćdziesięciu lat. Natomiast sam koszt zakupu i instalacji pompy ciepła amortyzuje się już w ciągu kilku lat eksploatacji, co jest istotne w odróżnieniu od tradycyjnych form ogrzewania wybieranych do domów jednorodzinnych.