Jak wspomóc rozwój intelektualny dziecka?

Małe dzieci w naturalny sposób obserwują świat i zadają pytania na temat tego, co zobaczą. Często zdarza się, że proste zabawy szybko je nudzą, bo temat nie zainteresował ich dostatecznie i łatwo dały się rozproszyć. Warto nauczyć dziecka pracy w skupieniu i wnikliwego przyglądania się otaczającej go przyrodzie. Można to zrobić, aranżując projekty badawcze lub eksperymenty naukowe i wspierać młodego badacza w jego pasji, kupując mu specjalistyczny sprzęt.

Lupa dla małych naukowców

bezpieczne lupy dla dzieciWiele z nas w młodości kolekcjonowało zasuszone kwiaty i liście w zielnikach. Można z nich było tworzyć całe albumy i pokazywać kolegom w szkole lub rodzinie. Ciekawość świata u małych dzieci objawia się bardzo wcześnie, jeszcze na etapie zabawy. Często zdarza się, że maluchy mieszają piasek z wodą i tworzą mokrą papkę błotną, a następnie dodają do mikstury znalezione kamyki, liście i drobne owoce. Nasze pociechy także z żywym zainteresowaniem przyglądają się wszystkim małym żyjątkom. Fascynują je kolorowe żuczki, błyszczące chrząszcze i delikatne motyle. Możemy wspomóc małych badaczy i podarować im bezpieczne lupy dla dzieci. W internecie znajdziemy specjalne pojemniki do obserwacji owadów ze szkłem powiększającym, których można używać już od trzeciego roku życia. To wyjątkowe narzędzie dla małego badacza ma przezroczyste szklane ściany oraz specjalną lupę na nakrętce, która umożliwia dokładne przyjrzenie się obiektowi eksperymentu. Dziecko może oglądać z bliska muchy, biedronki, żuki czy dżdżownice bez szkody dla samych stworzeń. Produkuje się też specjalne zestawy do łapania i obserwacji owadów, składające się z pistoletu do zasysania insektów, pojemnika na obiekt badań, siatki z rączką, pęsety oraz specjalnego przyrządu do obserwacji z lupą. Starszym miłośnikom biologii możemy podarować lupę biurkową z wymiennymi soczewkami albo lupę stołową na statywie z podziałką. Za jej pomocą młody naukowiec będzie mógł oglądać próbki różnych roślin, skał i materiałów, mierzyć je i uczyć się w praktyce o budowie organizmów. Jeśli nie jesteśmy przekonani do takiego specjalistycznego sprzętu, na początek kupmy latorośli zwykłą lupę z plastikową rączką.

Przyglądanie się przedmiotom z bliska to naturalne zachowanie dla małych dzieci. Jeśli chcemy rozbudzić w naszych pociechach ciekawość naukową, powinniśmy zapewnić im przyrządy, które pozwolą obserwować faunę i florę. Doskonałym prezentem dla małych badaczy będą zestawy do obserwacji owadów, które zapewnią dziecku okoliczności do wielogodzinnej nauki poprzez zabawę. Podstawowym wyposażeniem młodego odkrywcy jest lupa, którą można zakupić w sieci w wersjach bezpiecznych dla najmłodszych.