Jak uszczelnić dach z dachówki?

Dach jest bez wątpienia najważniejszym elementem każdego budynku. Pełni on bowiem niezmiernie ważną funkcję ochronną, z tego względu powinien być on odpowiednio szczelny. Należy jednak pamiętać, aby dach zapewniał jednocześnie odpowiednią cyrkulacje powietrza i był w stanie odprowadzać nadmiar wilgoci.

Jaka taśma kalenicowa jest najlepsza?

taśma kalenicowa aluminiowaDach jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym zabezpieczeniem każdego budynku. Chroni on przede wszystkim przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a wiec przed deszczem, śniegiem, burzą, czy tez bardzo silnym nasłonecznieniem. Dach jest także ważnym elementem systemu izolacji termicznej danego budynku, gdyż to przez dach zazwyczaj przedostaje się najwięcej ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych budynków, gdzie pokrycie dachowe jest utworzone z dachówki. Każda dachówka posiada tak zwaną kalenice, czyli wolną przestrzeń wynikającej z wypukłości tego pokrycia dachowego. Te otwory należy bezwzględnie uszczelnić, gdyż w przeciwnym wypadku można się liczyć z tym, że mocno padający śnieg pod katem czy też silny deszcz w czasie burzy dostanie się pod pokrycie dachowe. To zaś może spowodować nie tylko wzrost poziomu wilgotności na strychu czy poddaszu, ale nawet i zawilgocenie całej konstrukcji nośnej. Dlatego też tak ważne jest uszczelnienie dachu z dachówek. Do uszczelniania kalenicy najczęściej wykorzystywana jest taśma kalenicowa aluminiowa, która z jednej stroni chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a z drugiej zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co jest niezmiernie ważne w wypadku pokrycia dachowego z dachówki. Kalenica służy właśnie bowiem do tego, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Dlatego też kalenica powinna być uszczelniona tak, a by z jednej strony nie mógł dostawać się przez nią do wnętrza budynku śnieg czy  deszcz, a z drugiej by cyrkulacja powietrza została zachowana. Obecnie jest bardzo duży wybór taśm kalenicowych, ale zdecydowanie najbardziej poleca się te wykonane z aluminium. Ten rodzaj taśm jest bowiem najbardziej odporny i rozciągliwy, a jednocześnie gwarantuje utrzymanie odpowiedniej cyrkulacji.  Również montaż takiej taśmy jest zdecydowanie najprostszy i z pewnością poradzi sobie z nim każdy z nas, bez konieczności korzystania z pomocy profesjonalnej ekipy.

Obecnie bardzo popularne stały się dachy wykonane z dachówki. Takie pokrycie dachowe jest bowiem bardzo estetyczne, a jednocześnie zapewnia dobry poziom ochrony. Z drugiej strony należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu otworów kaletniczych.