Jak działają osuszacze budowlane?

Prace remontowe wykonywane w miesiącach zimowych już jesiennych są bardziej kłopotliwe niż te, wykonywane latem. Wysoki poziom wilgotności względnej powietrza może bowiem utrudnić schnięcie remontowanych ścianom czy też podłogom. Na szczęście można poradzić sobie z tym problemem, stosując odpowiednie osuszacze.

Zalety osuszacza budowlanego

sprawdzone osuszacze budowlaneAby móc przystąpić do zakończenia remontu w danym pomieszczeniu, wszystkie miejsca, w których wykonywano prace, czyli na przykład ściany, czy tez podłogi muszą odpowiednio wyschnąć – jeżeli tak nie będzie, a takim miejscu ustawimy meble, bardzo szybko rozwinie się tam pleśń czy też grzyb. Nie jest to problemem, gdy wykonujemy remont w miesiącach ciepłych, szczególnie w czasie ładnej pogody. Większy problem pojawia się jednak w miesiącach jesienno-zimowych – tutaj mogą pomóc sprawdzone osuszacze budowlane. W czasie zimy czy też jesieni, poziom wilgotności względnej powietrza bardzo często przekracza wartość 70%, co może bardzo utrudnić przeprowadzenie remontu w mieszkaniu. Stosując jednej odpowiedni osuszacz powietrza można bardzo łatwo poradzić sobie z tym problemem i szybciej zakończyć remont. Oczywiście jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że osuszacze budowlane bardzo mocno różnią się od tych, które można kupić do domu czy mieszkania. Różni je przede wszystkim moc- osuszacze budowlane są znacznie wydajniejsze, oraz wygląd i rozmiary. Ekipy budowlane i remontowe korzystają z różnych modeli osuszaczy budowlanych – ich moc powinna bowiem być dostosowana do powierzchni danego pomieszczenia. Ze względu na dużą liczbę pomieszczeń, którą remontują ekipy budowlane, bardzo często wyposażają się one w osuszacze budowlane, które mają funkcję regulacji mocy osuszania, dzięki czemu można ich używać do różnych pomieszczeń o różnej wielkości. Osuszacze budowane działają na dwóch różnych zasadach. Te tradycyjne, które są nieco tańsze, osuszają powietrze po prostu podgrzewając je, przez co dochodzi o odparowywania wilgoci z powietrza i spadku poziomu wilgotności względnej. Minusem tego rozwiązania jest jednak duży pobór energii elektrycznej. Alternatywnie, nowoczesne osuszacze korzystają ze specjalnych filtrów, które zatrzymują na sobie cząsteczki wilgoci. Takie osuszacze, nazywane osuszaczami adsorpcyjnymi, zużywają znacznie mniej energii.

Przeprowadzanie remontów jest zadaniem bardzo wymagającym, szczególnie w miesiącach zimowym. W takim okresie jest duży problem z schnięciem w miejscach, gdzie wykonywano prace. Rozwiązaniem są specjalne osuszacze, o dużej mocy i niskim poborze energii.