Jak dbać o stopy?

Stopy są często pomijanym elementem naszego ciała podczas codziennej pielęgnacji. A to przecież na nich codziennie opieramy ciężar naszego ciała. Odpowiednie dbanie o stopy jest istotne dla naszego codziennego samopoczucia i komfortu chodzenia.

Pianka, krem, sól – niezbędne produkty do stóp

pianka do stóp z rumiankiemSkóra, która pokrywa stopy, jest wyjątkowa – nie znajdziemy nigdzie takiej na żadnej kończynie. Posiada ona bardzo mało gruczołów łojowych, przez co stopy mają duży problem z samodzielnym natłuszczaniem się. Skóra na nich może więc pękać i powodować ból. Dodatkowo, stopy codziennie są „duszone” w skarpetkach i butach, co wzmaga ich pocenie się. Brak natłuszczenia oraz przesadna wilgoć przyczyniają się do powstania różnych chorób grzybowych. Możemy temu zapobiec poprzez wybór butów, w których nasze stopy będą mogły oddychać. Po powrocie do domu, najlepiej jest pozwolić stopom odetchnąć. Wieczorem – po prysznicu lub kąpieli – możemy w niewielkiej miseczce rozpuścić specjalną sól pielęgnacyjną i dokładnie je wymoczyć. Nie musimy się z tym spieszyć – jest to bardzo relaksujący zabieg, podczas którego możemy czytać książkę, oglądać telewizję lub przeglądać media społecznościowe na naszym smartphonie. Gdy skóra na stopach namięknie, możemy zastosować krem np. z mocznikiem, który dobrze ją nawilży. Jeżeli skóra jest bardzo przesuszona, możemy sięgnąć po takie kosmetyki jak pianki. Pianka do stóp z rumiankiem przyniesie im ulgę po całym dniu w niewygodnym obuwiu, a przy okazji nawilży skórę. Rumianek od wieków jest używany jako naturalny środek przeciwzapalny i nawilżający. Preparaty go zawierające zwalczają takie nieprzyjemne dolegliwości, jak ból, pieczenie, swędzenie i poczucie ociężałości. Stosowanie produktów rumiankowych pozwoli także kontrolować pocenie się stóp – działają trochę jak dezodoranty, zapobiegają nadmiernej produkcji potu. Jeżeli na skórze pięt pojawiają się duże zrogowacenia, najlepiej sięgnąć po tarkę o drobnoziarnistej powierzchni. Pumeks – mimo lat obecności w łazienkach – nie powinien być używany do pielęgnacji stóp. Jest on zbyt szorstki, przez co skóra jeszcze bardziej broni się przed kontaktem z nim i rogowacieje jeszcze bardziej. Lepiej sięgnąć po coś delikatniejszego – ścieranie naskórka zajmie trochę więcej czasu, ale będziemy mogli dłużej cieszyć się gładkimi piętami.

Zadbane stopy to znacznie większy komfort codziennego funkcjonowania. Możemy wykonywać codzienne czynności bez bólu, a także poczucia zmęczenia. Stopy każdego dnia dźwigają ciężar całego ciała. Właśnie z tego powodu warto chociaż raz w tygodniu poświęcić trochę czasu na ich pielęgnację, by długo były gładkie.