Efektowna płytka z cegły rozbiórkowej

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się materiały wykończeniowe idealnie imitujące rzeczywiste wzory i obiekty występujące w naturze. Idealne odwzorowanie uzyskuje się metodą skanowania. Mamy też do czynienia z wieloma materiałami z tworzyw sztucznych i kompozytów wykonanych w technologii 3D. Wśród wszystkich syntetycznych materiałów warto zwrócić na płytki wykonane z naturalnej starej cegły rozbiórkowej.

Naturalne płytki pozyskiwane ze starych cegieł  

dekoracyjne płytki ze starej cegłyMogłoby się wydawać, że motyw cegły we wnętrzach dawno już przebrzmiał i zupełnie wyszedł z mody. Dzieje się jednak inaczej i pomimo chwilowego spadku zainteresowania cegłą w domach na rzecz innych materiałów wykończeniowych powróciła ona na salony głównie za sprawą pojawienia się naturalnych produktów w postaci płytek z cegieł rozbiórkowych. Wprowadzone do wnętrz oraz na elewacje zewnętrzne dekoracyjne płytki ze starej cegły oddają klimat minionych lat świetnie łącząc się z elementami wykończeniowymi wykonanymi w rozmaitych technikach. Płytki z cegły rozbiórkowej powstają w wyniku cięcia wielopiłą. Najbardziej cenione przez klientów są płytki uzyskiwane w wyniku odcięcia lica cegły gdyż oddają naturalny wygląd i fakturę starego muru. Aby wykorzystać cegłę w całości do produkcji ceglanych płytek w ofercie są również produkty powstające z cięcia środka cegieł. Ten rodzaj płytek ceglanych wspaniale oddaje strukturalną budowę cegły oraz ukazuje pierwotną barwę cegły w całej okazałości. Wielu klientów jest zainteresowanych również zakupem najmniejszego rodzaju płytek z cegły powstających w wyniku ścięcia główek czyli najmniejszych płaszczyzn zewnętrznych. Do wykonania narożników niektórzy producenci oferują wycięte z cegieł gotowe elementy. Płytki z cegły rozbiórkowej dostępne są w wielu kolorach co daje możliwość dopasowania do potrzeb aranżacyjnych. Niektórzy producenci skupili się na dwóch lub trzech kolorach budując swoją ofertę inni oferują wszystkie możliwe barwy. Dostępne kolory to czarny, biały oraz wszelkie odcienie barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej. Trzeba zaznaczyć, że cegły do cięcia na płytki wybierane są ręcznie z całą starannością by uzyskać jak najlepszy produkt.   

Płytki z cegły wymagają stabilnego i wytrzymałego podłoża gdyż są one stosunkowo ciężkie. Montaż ceglanych płytek odbywa się na dwa sposoby. Można zachować odstępy wypełnione fugą lub układać ściśle obok siebie. Do montażu stosuje się zaprawę klejową. Po ułożeniu płytek z cegły w celu zabezpieczenia ich przed wilgocią należy je zaimpregnować odpowiednim preparatem.