Czym charakteryzują się stoły probiercze do alternatorów?

W wielu samochodach nowszej generacji, w których pojawia się bardziej rozwinięta elektronika, alternatory nie mogą być badane poprzez miernik napięcia. Aby poprawnie przeprowadzić diagnostykę, tego coraz bardziej skomplikowanego systemu, należy wykonać ją za pomocą stołu probierczego do alternatorów. Pomaga w znalezieniu uszkodzonych układów a także w zapobieganiu większym awariom.

Charakterystyka stołów probierczych do alternatorów

stół probierczy do alternatorówAlternator pojawia się w samochodach już od końca XIX wieku. Jego budowa nadal ma taki sam cel – zamianę energii mechanicznej w prąd. Służy on do zasilania sprzętu w pojeździe, więc awaria może bardzo źle wpływać na jego pracę. Objawy uszkodzenia alternatora to na przykład zapalająca się kontrolka, odpowiadająca za akumulator, który szybciej się rozładowuje a także silnik hałasujący ze wzrostem obrotów. Jeżeli tego typu problemy powtarzają się, najlepszym wyborem jest sprawdzenie stanu samochodu w warsztacie. Stół probierczy do alternatorów może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny problemu i przyspieszyć jego naprawę. Testy, które taki stół przeprowadza, to standardowe, rejestrujące maksymalną wartość prądu pod obciążeniem oraz wydajnościowe, które sprawdzają alternator pod maksymalną wartością obciążenia prądu. Posiadają też funkcję podstawowej diagnostyki rozrusznika oraz pneumatycznego naciągu paska alternatora. Mają wbudowany oscyloskop do pomiaru tętnienia prądu i wykrywają uszkodzone diody i stojany. Są sprzętem niezbędnym przy pracy z alternatorami i rozrusznikami i usprawniają działanie warsztatów oraz zakładów wulkanizacji. Zaopatrzenie się w stół tego typu pozwala na obsługę klientów, mających problemy z gasnącym akumulatorem. Diagnostyka przeprowadzona za pomocą stołu probierczego pozwala na maksymalne skontrolowanie stanu tych części samochodowych i podjęcie najmniej inwazyjnych działań. Może to zaoszczędzić kosztów wymiany podzespołów, kiedy wystarczy jedynie wymienić niewielki element. Stoły probiercze są nowoczesnym sprzętem znajdującym się w warsztatach, które pozwalają na dokładne testowanie elementów takich jak alternatory, systemy wtryskowe diesla czy rozruszniki.

Warsztat, w którym często pojawiają się klienci mający problemy z alternatorem bądź rozrusznikiem, mogą pokusić się o zakup stołu probierczego, który pozwoli na diagnostykę tych elementów. Jest to bardzo korzystna opcja dla klientów, którzy chcą skontrolować stan swojego pojazdu i uniknąć większych napraw, które wiązałyby się z dużo wyższymi kosztami.